Balıkesir Haberleri, Balıkesir Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Antik mozaik desenlerini kumaş ile buluşturdu

Binlerce yıl önce küçük taş parçacıkları ile yapılan antik mozaikleri kumaşa el baskı yöntemi ile taşıyan Dize Tanık Sağlıcan’ın INOİA-D Design ismini verdiği sergi A. Sıdıka Erke Entografya Müzesi Sergi Salonunda açıldı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından açılan sergi ilgiyle izlendi.

Dize Tanık Sağlıcan “Her şey Antandors Antik Kent Kazısının mozaiklerinin gün yüzüne çıkmasıyla başladı. Yazmanın tadı, linol baskının çoğaltma gücü ile bütünleşen ürünler arkeolojik değerleri günlük yaşamın esprisiyle taşıma heyecanı benim heyecanım oldu. Mitolojinin canlı, devingen oluşumlarının günümüze taşıma ve geçmiş mitosları geleceklere taşıma telaşındayım.”dedi.

26 yaşındaki sanatçı Sağlıcan “Anadolunun arkeolojik ve mitolojik zenginliklerini sentezleyerek farklı bir teknik ile ortaya çıkan bir sanat yolculuğunun başındayım. Doğu ve batı arkeolojisinin mitolojik ögelerle bütünleşmesinin, mozaiklerin farklı renk tonları ve çizgisel değerleriyle oluşturduğum sunumu sizler ile paylaşıyorum. Sergimizde renk, nakış ögeleri, mozaik ve linol baskının uyumunun yansıtmaya çalıştım.”dedi.

Bir önceki yazımız olan Uğur: "Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz" başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi